Jak wygląda pranie dywanu na sucho? Pranie to złe określenie, ponieważ samo pranie wymaga użycia wody, my natomiast przyjrzymy się czyszczeniu dywanu i to beż użycia wody lub przy wykorzystaniu jej minimalnej ilości. Czy taki dywan będzie tak samo skutecznie wyprany lub wyczyszczony jak podczas prania ekstrakcyjnego lub prania na wskroś czyli przy wykorzystaniu większych ilości wody? Otóż nie. Jest to metoda pielęgnacyjna, czyli jednak odświeżająca dywan.
Nie uzyskamy takich rezultatów jak podczas prania na mokro, jednak ma ta metoda także dużo zalet. Przede wszystkim powierzchnia dywanu jest od początku do końca sucha, co pozwala na natychmiastowe korzystanie z dywanu po zakończonej pracy. Nie powoduje też z reguły tylko hałasu, co pranie maszynami piorącymi. Jest to ważne podczac czyszczenia podczac pracy biura lub w miejscach, gdzie czyszczenie wymaga pracy szybkiej i cichej. Często tą metodą czyści się wykładziny biurowe lub w hotelach, gdzie często nie można sobie pozwolić na suszenie dywanów przez całą dobę. Szczególnie dobrze tą metodą czyści się dywany lub wykładziny wełniane. Nie jest to jednak popularna metoda, ponieważ tak naprawdę dywan lub wykładzina wymaga regularnego czyszczenia tą metodą od początku. Jeśli zaniedbamy dywan i nie będziemy go czyścić dłuższy czas doprowadzając do powstania dużych zabrudzeń, uporczywych plam, to metodą na sucho nie osiągniemy dobrych rezultatów. Ważne więc, aby klientów uświadamiać, jak ważne jest dbanie o regularne czyszczenie dywanów. Możemy wtedy szybko i skutecznie odświezyć dywan metodą czyszczenia na sucho. Co istotne, na sucho możemy czyścić każdy rodzaj dywanu, co praniem na mokro nie zawsze jest możliwe. Jest to więc metoda całkowicie bezpieczna dla naszego dywanu i nie musimy nawet wiedzieć, z jakiego materiału dokładnie jest nasz dywan, gdyż na pewno jego nie zniszczymy ani nie odbarwimy stosując tą metodę w sposób fachowy. Zobacz: Pranie dywanów Wrocław
Jak wygląda pranie dywanu na sucho? Tutaj nie potrzebujemy tyle wysiłku i organizacji co podczas prania ekstrakcyjnego. Ostatecznie nie potrzebujemy nawet żadnej maszyny oprócz odkurzacza na sucho, jednak dobra szorowarka na pewno przy profesjonalnym czyszczeniu jest wskazana. Na początku dywan lub wykładzina musi zostać porządnie odkurzona. Usunięcie całego brudu nierozpuszczalnego typu piasek, włosy itp muszą zostać dobrze zebrane za pomocą odkurzacza na sucho. Warto to zrobić odkurzaczem przemysłowym o dużej mocy. Marek odkurzaczy na rynku jest bardzo dużo. Najczęściej spotykanymi do prac profesjonalnych są odkurzacze marek Karcher oraz Sebo. Skutecznie odkurza przede wszystkim odkurzacz pionowy z turboszczotką. Taki zestaw pozwoli dodatkowo wyczesac runo dywanu i zebrać szybiej i lepiej cały brud. Odkurzamy z każdej strony po kilka razy. Warto przyłożyć się do tej czynności, ponieważ jest to ważny element prania na sucho. Następnym elementem jest posypanie środkiem czyszczącym powierzchni dywanu. Posypanie, ponieważ w tej metodzie stosujemy proszek, fachowo zwane suchymi wiórkami. Są one wilgotne i bardzo dobrze absorbują brud z dywanu. Na rynku także jest dużo różnych środków do czyszczenia na sucho. Można zastosować jedynie sam proszek, ale spotyka się także połączenie suchych wiórków z lekkim opryskiem środka do stosowania na mokro. Rozcieńczamy wtedy taki środek o niskim pH w opryskiwaczu i opryskujemy delikatnie dywan wraz z naszym proszkiem. Nie należy jednak mocno moczyć dywanu, gdyż spowoduje to jego dłuższe schnięcie, a w tej metodzie jest to niedopuszczalne. Nieco jednak wilgoci i dodatkowego środka spowoduje, że łatwiej i wiecej brudu usuniemy z powierzchni dywanu.
Proszek lub proszek z naszym środkiem należy pozostawić na powierzchni dywanu przez kilka do kilkunastu minut a następnie wetrzeć środek ręcznie lub za pomocą szorowarki. Metoda ręczna nie wymaga maszyny, ale jest bardzo pracochłonna i raczej wykluczona przy świadczeniu usług profesjonalnych. W takim przypadku potrzebujemy szorowarki. Nie może być to jednak dowolna szorowarka. Wykluczona jest szorowarka jednotarczowa. Najlepszą i jedynie słuszną będzie szorowarka walcowa. Szczotki w takiej maszynie najlepiej rozczesują runo dywanu, dobrze wcierają proszek, dzięki czemu szybko brud z dywanu przejdzie do naszych suchych wiórek. Ten etap nie jest szczególnie wymagający, gdyż całą pracę wykona za nas maszyna. Po pracy szorowarką pranie dywanu na sucho wymagać będzie już tylko w zasadzie odkurzenia. Podobnie jak na początku naszej pracy, potrzebuje dywan odkurzyć. Tym razem już z naszych wiórek i tego co zebrały. Tutaj także warto przyłożyć się do tego końcowego etapu, aby nie pozostały żadne pozostałości po proszku. Dywan po takim zabiegu na pewno będzie wyglądał dużo lepiej, jednak efekt takiego czyszczenie zależy przede wszystkim na ile dywan był brudny wcześniej. Podsumowując, jest to bardzo dobra i szybka metoda, jeśli chcemy dywan odświeżyć. Jest to też najprostszy i najbezpieczniejszy sposób czyszczenia dywanu. Jeśli jednak nie mamy dywanu do odświeżenia, a stan zabrudzenia jest duży, należy odstąpić od tej metody na rzecz prania dywanu na mokro.
O ile czyszczenie na sucho jest szybkie, bezproblemowe i nie powodu przerwy w użytkowaniu, to jednak nie będzie tak skuteczne jak chociażby pranie na mokro za pomocą ekstrakcji nie mówiąc o praniu na wskroś, które jest zawsze najlepszym sposobem na pranie dywanów. Pranie dywanu na sucho nie wymaga specjalnego szkolenia. Możemy sami poćwiczyć z dowolnym proszkiem na każdym dywanie. Dobór sprzętu to jedynie zwrócenie uwagi na mocny odkurzacz i szorowarkę ze szczotkami walcowymi. Popularnymi szorowarkami do takich prac są Sebo Duo, Rotowash oraz Duplex. Warto mieć tą metodę czyszczenia, jednak należy pamiętać do czego będzie naprawdę dobra, aby uniknąć rozczarowania niezadowolającymi efektami w oczach przede wszystkim naszego klienta. Jeśli przedstawimy spore plusy jakimi są czas czyszczenia oraz brak przerwy w pracy biura lub użytkowania dywanu a stan zabrudzenia będzie niski lub średni, na pewno metoda jest warta do zaoferowania. Należy też dobrze wycenić koszt takiej usługi, ponieważ możę się okazać, że jest to jednak metoda droższa od prania ekstrakcyjnego, ponieważ sam koszt suchych wiórek może być dość spory, ale to zależy od rodzaju proszku oraz producenta. Musimy jednak wybrać uznaną markę, gdyż w tej metodzie sam środek jest najważniejszy i to on zbierze nam cały brud z dywanu. Po naszej pracy dywan nie wymaga już żadnych zabiegów. Możemy go jednak zaimpregnować, ale będzie to wymagało dodatkowego suszenia w zależności od rodzaju impregnatu. Nie jest to jednak obowiązkowy etap a jedynie dodatkowa usługa, która pozwala zabezpieczyć dywan przed ponownym zabrudzeniem. Jeśli jednak klient zdecydował się na tej rodzaj czyszczenia ze względu na możliwość natychmiastowego korzystania z dywanu, należy z impregnacji odstąpić. Czyszczenie dywanu na sucho nie jest u nas metodą popularną w odróżnieniu od niektórych innych krajów, ale jest szansa, że niedługo się to zmieni wraz z większą świadomością klientów o dbanie dywanów.