Pranie dywanu można przeprowadzić na kilka sposobów

Pranie dywanu można przeprowadzić na kilka sposobów. Najbardziej popularnym a jednocześnie bardzo skuteczną metodą jest wypranie dywanu za pomocą ekstraktora. Jak prać dywany odkurzaczem piorącym? Ważnym elementem jest odkurzenie dywanu jeszcze przed samym praniem na mokro. Odkurzacz taki najlepiej jeśli posiada turboszczotkę, która dodatkowo pozwoli zebrać także włosy i sierśc dywanu, a przy okazi podniesie runo dywanu. Pozwoli to usunąć brud nierozpuszczalny. Szacuje się, że nawet 90% zabrudzeń w dywanie, to właśnie piasek, ziemia, włosy oraz inne zabrudzenia, ktorych nie usuniemy przy pomocy wody i środków piorących.

Najlepiej, jeśli odkurzacz ma dodatkowo turboczotkę, która jednocześni podniesie włos dywanu do góry. Runo, które będzie podniesione, zdecydowanie łatwiej przyjmie środek czyszczący, co jest ważne w metodzie ektrakcji, aby dywanu nie przemoczyć, co może mieć skutki w postaci zapachu stęchlizny przy zbyt długim czasie dosychania. Mając ten etap za sobą, możemy uznać, że dywan jest przygotowany do prania. Zanim jeszcze przejdziemy do samego prania, musimy sprawdzić rodzaj runa dywanu. Dywany wykonane są z naturalnych włókien lub sztucznych. Prawie każdy dywan nadaje się do prania na mokro za wyjątkiem dywanów wiskozowych oraz z juty. Na rynku oraz w domach jednak zdecydowanie częściej spotkamy dywany sztuczne, co jest dla nas dużym ułatwieniem, ponieważ trudno je zniszczyć procesem prania a też najłatwiej się je pierze i odplamia. Najłtawiej sprawdzić to po etykiecie na spodzie dywanu. Jeśli jednak jej brakuje, najlepiej przygotować środek i nakładając do do dywanu przy pomocy chusteczki sprawdzić, czy kolory są stabilne. Z reguły najmniej stabilne kolory to czarny i czerwony. Jeśli na chusteczce nie ma nic, oprócz brudu, możemy prać dywan bez obaw migracji koloru. Warto także punkto odplamić dywan z plasteliny, gum itp. przy pomocy odplamiacza na bazie rozpuszczalnika. Należy także posiadać odpowiedni środek piorący, dobrany w zależności od rodzaju runa dywanu. Najmniejszy problem jest z dywanami sztucznymi, je możemy prać praktycznie każdą chemią przeznaczoną do prania dywanów. Natomiast do dywanów z wełny najlepiej dobrać środek z certyfikatem Woolsafe, co będzie gwarancją najlepszego środka do prania dywanów wełnianych. Jeśli dobraliśmy już środek piorący, mamy odpowiednie odplamiacze, kolejnym etapem będzie naniesienie środka rozpuszczającego brud na dywan (tzw. Praspray). Należy go dobrać w dość mocnym stężeniu, pamietając, że piorąc metodą ekstrakcyjną nie możemy dopuścic do przemoczenia dywanu, ponieważ może wtedy dywan zbyt długo schnąć, co może powodować brzydki zapach stęchlizny. Zobacz: Czyszczenie dywanów Wrocław

Środek najlepiej aplikować przy pomocy opryskiwacza ogrodowego. Najlepszy będzie taki, który jest przystosowany do oprysku środków chemicznych, w innym przypadku może taki opryskiwacz dość szybko odmówić posłuszeństwa. Jeśli środek został równomiernie naniesiony na dywan, należy go dokładnie wetrzeć w runo dywanu. Można zrobić to ręcznie, co jest jednak pracochłonne i wymaga pewnego wysiłku lub, co bardziej wskazane wyszorować dywan przy pomocy szorowarki. Szorowarka może być jednotarczowa lub walcowa. W pralniach dywanów najczęściej stosuje się szorowarki jednotarczowe. Są ciężkie, mają dużą powierzchnię czyszczenia i najlepiej nadają się do szorowania w głębokiej wodzie. Podczas pracy u klienta, piorąc dywan metodą ekstrakcyjną, najlepsza będzie szorowarka walcowa. Jest lżejsza, poręczniejsza a szczotki walcowe dobrze wetrą środek rozpuszczający brud głęboko w dywan bez przemaczania. Do najpopularniejszych szorowarek należą m.in. włoskiej firmy Duplex. Warto poświęcić dość dużo czasu na ten etap, ponieważ ważny jest tutaj zarówno czas jak i siła mechaniczna, czyli praca szorowarką. Dobrze naniesiony środek po wtarciu szorowarką już sprawi, że wizualnie dywan zacznie wyglądać lepiej, plamy powinny znikać. Jeśli zostają jakieś wyjątkowo uproczywe plamy, należy je punkto usunąć innym odplamiaczem lub nanieść więcej środka typu prespray i ponownie wetrzeć w miejsce zabrudzenia. Ważnym elementem jest dobór odpowiedniej chemii do pranego dywanu. Jeżeli materiał do prania jest wykonany z mateirałów naturalnych jak wełna, bawełna, len należy zastosować środek o niskim pH, zalecany do prania tego typu dywanów przez producenta. Najlepiej szukać do takich dywanów środków z certyfikatem Woolsafe, wtedy mamy pewność, że środek będzie odpowiedniej jakości.

Mniej problematyczne jest pranie dywanów sztucznych, ponieważ na nie stosujemy środki zasadowe o wyższym pH. Silniejsza chemia oraz sztuczne włókno powodują, że takie dywany łatwo się czyści i odplamia. Zdecydowanie szybciej także schną i proces prania nie powoduje problemów. Obecnie na rynku jest bardzo wiele różnych środków profesjonalnych i na pewno można wybrać dużo skutecznych i dobrych odplamiaczy. Ważne również, aby nasz środek dobrze rozpuścić w ciepłej wodzie zbiornika maszyny czyszczącej. Każdy środek powinien także poleżeć jakiś czas na dywanie, aby zacząć działać z odpowiednia siłą. Jeśli ten etap mamy za sobą, możemy przejść do prania właściwego, czyli pracą maszyną piorącą. Jak prać odkurzaczem piorącym? Ważnym jest dobór odpowiedniego ekstaktora. Musi być to urządzenie profesjonalne, nie nada się zwykły odkurzacz z funkcją zbierania wody. Dlaczego? Ekstraktor podczas zbierania wody także wciska pod ciśnieniem środek piorący w dywan, co pozwala w jednym cyklu od razu płukać cały rozpuszczony brud wraz z jego zbieraniem do zbiornika maszyny piorącej. Jest bardzo dużo róznych maszyn do prania dywanów. Najważniejsze w nich to moc silnika, co decyduje o ilości cieczy pobranej z dywanu. Im mocniejszy silnik, tym mniej wilgotny dywan po praniu. Drugim ważnym elementem jest ciśnienie pompy. Im lepsza i wydajniejsza pompa, tym więcej wtłoczonej wody ze środkiem piorącym, co lepiej i dogłębniej wypierze dywan. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy odkurzacz piorący nie dorówna jakością prania dywanu metodą na wskroś. Dobry ekstraktor przyda się nie tylko do prania dywanów, ale także do prania wykładzin biurowych a dobry i duży odkurzacz pozwoli realizować nawet te największe zlecenia. Jeśli jednak zamierzamy prać głównie w mieszkaniach i domach, to nie należy przesadzać z wymiaramy i wagą maszyny, ponieważ jej ciężar i gabaryty mogą być problematyczne podczas wnoszenia po piętrach w blokach oraz operowania w ciasnych mieszkaniach.

Dobry sprzęt, odpowiednia chemia oraz doświadczenie, które można zdobyć poprzez szkolenia są kluczem do odpowiedniej jakości prania dywanów na mokro. Warto także poćwiczyć na własnych dywanach w mieszkaniu, aby nauczyć sie prania ekstrakcyjnego, którego zasadą jest najlepsze wypranie dywanu z możliwie najmniejszym zużyciem wody. Pranie ekstrakcyjne jest dobrą metodą, aby wyprać dywan na mokro z dobrym rezultatem. Jeśli będziemy pamiętać o wszystkich zasadach jak dobre odkurzenie dywanu, dobranie środka, porządne szorowanie oraz odpowiednie płukanie dywanu, efekty powinny być satysfakcjonujące. Warto zaznaczyć, że po zastosowaniu tej metody czas schnięcia to od kilku do kilkunastu godzin. Podczas schnięcia dywanu nie należy z niej korzystać.